Ameliyat Sonrası fizik tedavi

Ameliyat sonrasında hastalar iyileşme sürecinde fiziksel ve duygusal problemler yaşarlar. Bu süreçte fizyoterapist iyileşme sürecini daha hızlı hale getirir. Gerek evde fizik tedavi gerekse hastane ortamında bu süreci aile ile birlikte takip ederler. ameliyat sonrası Fizik tedavi ayrıca daha iyi ağrı kontrolü ve yeniden ameliyat öncesi fonksiyonları ve aktivitelerini kazanmada büyük rol oynar. Eğer doktorunuz size evde veya hastanede fizyoterapi önermişse aşağıda verilen bilgiler bu dönemde size yardımcı olabilir.

Ameliyat öncesi ve sonrası fizyoterapinin faydaları nelerdir?

Geçmişte doktorlar post-op yada pre-op dönemde ki fizyoterapinin majör ameliyatlarda yapılan hareketlerin ve egzersizlerin hastanın ameliyat bölgesini daha da kötüleştireceğine inanıyordu.
Bu belirli birkaç ameliyatta doğru olabilir ama fizyoterapiye başvuran birçok hastada ameliyat öncesi ve sonrası aşağıda belirtilen faydaları olduğu kanıtlanmıştır.

  • Hastaları ameliyat prosedürlerine mental olarak hazırlamak
  • Ameliyat sonuçları daha da iyileştirme
  • Post operasyon enfeksiyon riskini azaltma
  • Hastaların hızlıca güçlerini kazanmalarına yardımcı olma
  • Evde yada hastanede yatağa ve kişilere olan bağımlılığını azaltarak daha bağımsız hale getirmek.
    Bu etkilerinden dolayı ameliyat yapan doktorlar tarafından evde veya hastanede iken bütün toplumlarda ameliyat sonrası  fizik tedavi  önermektedir.
Ara